satış noktaları
ödül programı iletişime geçin

Cilt bariyeri nedir?
Bilmeniz gereken her şey


Paylaş:
Stabilizing Repair Cream , Seramidler, nemi cilde geri kazandırmaya yardımcı olur ve cildin daha canlı yumuşak görünmesini sağlar.
 

hikayede öne çıkanlar

 
 • Cilt bariyeri suyu içerde ve çevre kirleticileri dışarda tutarak cildi korumaya yardımcı olur.
 • Hasar görmüş bir bariyer, cilt hassasiyetine sebep olur.
 • Seramidler, nemi cilde geri kazandırmaya yardımcı olur ve cildin daha canlı yumuşak görünmesini sağlar.
 

Cilt bariyeri. Bu terimi bir ihtimal duymuşsunuzdur. Ancak şimdiye kadar tam olarak ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz cilt bariyerine aşına olabilirsiniz ve ne olduğunu biliyorsunuzdur çünkü (üzülerek söylüyoruz) cilt bariyeriniz bozulmuş olabilir. Ama endişelenmeyin: hasar görmüş bir bariyeri onarmak kolay bir işlemdir. Bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Peki cilt bariyeri nedir?

Cilt bariyeri — diğer adı ile lipit bariyeri ya da cildin doğal nem bariyeri — suyu cildin içinde ve çevre kirleticilerini cildin dışında tutarak cildi korur. Cilt bariyerinin temel üç görevi vardır:

 • Vücudunuzu dışsal stres faktörlerine karşı korur (çevre kirliliği ve UV ışınları gibi).
 • Cildin nemli kalmasına yardımcı olan suyu, ciltte tutar.
 • Besinleri cilde taşır.

Cilt bariyerinizin sağlıklı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Eğer cildiniz nemli, dolgun ve yumuşaksa cilt bariyerinizin sağlıklı olma ihtimali yüksektir. Aynı zamanda cilt bariyeriniz düzgün çalıştığında cildiniz daha az hassas olacaktır.

Ancak, cilt bariyeriniz düzgün çalışmadığında – hasar gördüğünde, cildiniz daha fazla hasara karşı daha duyarlı olacaktır. Cildinizi hassas ve nemsiz, cansız veya kuru ya da serbest radikaller gibi tehditlere (ince çizgiler ve kırışıklıklar ile sonuçlanabilir) karşı daha savunmasız hissedebilirsiniz.

Hasar görmüş bir bariyere sahip olmak hassasiyet ile sonuçlanır mı?

Tek kelimeyle evet. Hassas cildin, genetik yapı, stres, hormonal değişimler, cilt durumu veya çevresel stres faktörleri gibi bir çok nedeni var. Fakat genellikle bariyerin hasar görmesi sonucu oluşur. O zaman hassas cildi onarmak için hasar görmüş cilt bariyerini onarmak mantıklıdır.

Cildinizin daha kuru, pul pul, tahriş olmuş ve kaşıntılı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda kızarıklık yaşayabilir ve ürün kullandığınızda o bölgede batma, yanma hissedebilirsiniz.

Aynı hassas cilt gibi cilt bariyeri hasarına sebep olan bir çok etken vardır- çevresel etkenler(güneş ışınları, hava kirliliği) veya fiziksel etkenler (cildinizi aşırı soyma ve cilt için çok sert ürünler kullanma) veya genetik yapı gibi. Cilt bariyerine bakarken dikkate alınması gereken en önemli şeyi – seramidleri unutmamamız gerekir.

Seramidler hakkında daha fazla bilgi

Seramidler cilt bariyerinin temel bileşenlerinden biridir. Bilmeniz gereken bir kaç şey:

 • Cilt, cilt bariyerini yeniden yapılandırmak için kendi seramidlerini üretir.
 • Bazı cilt bakım içerikleri bu işleve yardımcı olabilir.
 • Cildin lipit çift katmanı %50 seramidler, % 25 kolestrol, %10-20 yağ asitlerinden oluşur. Bu lipitlerin seviyeleri – özellikle de seramidlerin dengesizleştiğinde cilt bariyerinin yapısı bozulur.
 • Yağ asitlerine bağlı sfingozinden oluşan seramidler cilt bariyerinin oluşmasında ve korunmasında belirgin rolleri ile bilinir. Kuru, hassas cilt yeterli seramidleri üretemez – cilt bariyerini geliştirmedeki yaklaşım cildi rahatlatıcı, nemlendirici ve su miktarını arttırıcı lokal nemlendiriciler kullanmaktır.

Hassas cilde yardım etmenin bazı yolları nelerdir?

Etkili bir şekilde hassas cilde yardımcı olmak için cildin lipit bariyerini onarmada bir kaç farklı yol vardır. Bunlar:

 • Daha fazla su içmek (günde 8 bardak hedefleyin)
 • Alerjenler, tahriş ediciler ve hava kirliliği gibi tetikleyicilerden uzak durun
 • Cildi aşırı soymaktan ve yıkamaktan kaçının
 • Cilt bakım rutininize seramidler içeren cilt bakım ürünlerini dahil edin

Eğer cildim hassas ise cilt bakım rutinim neleri içermeli

Nem, nem, nem. Genel olarak, iki şeyi yapmak çok önemlidir: cilt bakım rutini basit tutmak ve bakıma zengin süper nem sağlayan nemlendirici İlave etmek. Bizim seçimimiz Stabilizing Repair Cream: balzam krem form cilde temas ettiğinde anında ciltte erir, hassas cildi rahatlatır, dengeler ve onarmaya yardımcı olur. İçerdiği Seramid Yapıcı Kompleks cilde besleyici lipitleri sağlar, cilt bariyerini güçlendirerek nemi cilde hapseder ve hassasiyet belirtilerinin görünümünü azaltır.

Sonuç olarak, lipit bariyerini sağlıklı tutmak cildi sürekli nemli tutarak hassasiyeti uzaklaştırır. Seramid içeren ürünleri öğrenin.

Hassas cilde özel diğer ürünlerimizi keşfetmek için UltraCalming serisindeki diğer ürünlerimize göz atın.

Önceki makale retinol Serumu: farklı hızlarda + çoklu retinol

Paylaş