satış noktaları
ödül programı iletişime geçin

spf ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey


Paylaş:
spf ile ilgili bilmeniz gereken 5 şey
 

öne çıkanlar

 

Güneş hasarı ve cildiniz hakkındaki gerçekleri öğrenin.

  • Her güneş koruyucu aynı değildir. Sizin için en doğru olan formülü bulmak için etikette yazanlara dikkat edin.
  • Cildiniz her gün ister içerde ister dışarıda olun UV radyasyonuna maruz kalıyor. Her gün bol miktarda güneş koruyucu kullanmak cildinizi zamansız yaşlanmaya ve cilt kanserine karşı korumaya yardımcı olur.
 

Sağlıklı, pürüzsüz, düzenli cilt tonu —ve sağlıklı olmak — güneşte çok fazla zaman geçirmek ve altın rengi bronzluk için verilen ödünlerdir. Şaşırtıcı bir şekilde, kendilerini koruduklarını düşünen pek çok kişi aslında modası geçmiş, yanlış tavsiyelere uyup uzun vadede cilt sağlıklarını tehlikeye atıyor. Şimdi bilmeniz gereken birkaç şeyin üstünden geçelim.

1. Her güneş koruyucu UVA(yaşlanma) ve UVB (bronzlaşma) ışınlarına karşı korumaz.

Eski herhangi bir SPF’li ürün cildinizi UV’nin her iki zararlı ışınından korumaz. Satın aldığınız fiziksel ya da kimyasal güneş koruyucunun etiketini ve içeriklerini dikkatlice inceleyin.

SPF (Güneş Koruma Faktörü) numarası, cildin UVB ışınından ne kadar süre içinde kızaracağını gösterir. Örneğin, SPF 15, 15 kat daha uzun süre demektir. UVA ışınları (solaryumdaki ışınlarla aynı) ciltte daha derin emilirler, yaşlanmayı tetiklerler ve kansere sebep olabilirler.

Geniş spektrumlu SPF, cildi her iki UV ışınına karşı koruyan içerik kombinasyonuna sahiptir. Kimyasal güneş filtreleri Avobenzone ultraviyole (UV) ışınını emerken, fiziksel filtre (Titanyum Dioksit, Çinko Oksit) ışınları geri yansıtır ya da dağıtır.

2. Kimyasal veya fiziksel güneş koruyucu? Tercih meselesi.

Kimyasal filtreler ciltte emildikleri, daha hafif hissedildikleri, ciltte dikkat çekmedikleri ve suya terlemeye dayanıklı oldukları için genelde daha fazla tercih edilirler. Avobenzone ve Helioplex gibi aktif içeriklere sahiptirler. Bu ürünü deneyebilirsiniz - kimyasal filtreli Prisma Protect SPF 30,ışıkla aktive olan çok amaçlı nemlendirici, geniş spektrumlu koruma sağlarken ileride olabilecek cilt hasarlarına karşı da korur.

Fiziksel güneş filtreleri veya mineral güneş filtreleri cildin yüzeyinde otururlar. Daha ağır hissedebilirler ve daha dikkat çekici görünebilirler, ancak aynı zamanda daha fazla kaplama sağlarlar. Bunları tanımlamak için Çinko Oksit ve Titanyum Dioksit gibi aktif maddeleri arayın. Porescreen SPF 40, kapatıcı ve eşitleyici etkisi ile gözeneklerin daha dengeli ve cildin daha iyi görünmesini sağlarken, hafif bir renk tonuyla cilt tonunu geliştiren, SPF 40 korumalı çok işlevli bir fiziksel güneş koruyucudur.

3. Baz bronzluk sizi güneşten korumaz.

Güvenli bronzluk diye bir şey yoktur. Bronzlaşmanın tanımı, cildinizin UV ışınlarına maruz kalma nedeniyle zarar görmesine karşı savunmasıdır. Hücreleriniz bu hakarete daha fazla melanin (pigment) üreterek tepki verir ve sonuç olarak cildiniz koyulaşır. Temel bir bronzluk elde etmeye çalışmada elde edilecek sağlıklı veya önleyici hiçbir şey yoktur.

4. Güneş koruyucu sadece yaz için değildir.

Güneş hasarı sadece yaz aylarında ve deniz kenarında oluşmaz. Fotoğraf hasarı veya UV ışınlarına maruz kalma (yaşlanmaya neden olur), bulutlar, yağmur, cam ve hatta floresan iç mekan aydınlatması yoluyla gün ışığına maruz kalma nedeniyle meydana gelebilir. Zamansız yaşlanma her gün SPF’li bir ürün kullanılarak aşağı yukarı %90 önlenebilir.

Dynamic Skin Recovery SPF 50, üçü bir arada nemlendirici cildi korur, pürüzsüzleştirir ve gözle görünür şekilde cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Klinik olarak cildi nemlendirdiği ve kırışıklıkları görünümünü azalttığı belirtilmiştir.* Ve günlük güneş koruyucu kaçınılmazken, cilt bakım özellikleri ile daha fazlasını sağlamalıdır! Dermalogica’nın tüm güneş koruyucuları sadece bu faydaları sağlayarak korumazlar, cildiniz için doğru SPF’li formül ve rutini bularak bütün cilt bakım rejiminizi daha üst seviyeye çıkartabilirsiniz.

5. Muhtemelen yeterli miktarda güneş koruyucu kullanmıyorsunuz.

Kremler ve losyonlar spreylerden daha fazla koruma sağlar. The American Academy of Dermatology (Amerika Dermatoloji Akademisi) “cömert miktarda” SPF kullanımını önerir, vücut için (shot bardağı dolusu) kadar. Yüzünüz için 1 TL büyüklüğünde ürün kullanmalısınız. Her iki saatte bir (yüzmeden ve egzersizden sonra) ürün kullanımını yenilemelisiniz.

Önceki makale Cilt bariyeri nedir?
Sonraki makale Göz Bakımı için Tam Kılavuz

Paylaş