satış noktaları
ödül programı iletişime geçin

yazın yüzmek cildimi nasıl etkiler?

Paylaş:

Kuzey yarımkürede sıcaklıklar yükselirken, elimizde mayo (ve umarız güneş koruyucu) ile bulabileceğimiz en yakın plaja, havuza veya göle doğru yola çıkıyoruz. Hızlı bir dalıştan zarar gelmez, değil mi? Tam olarak öyle değil!

Denizde Yüzmek

İz elementler ve mineraller açısından zengin ve insan kan plazmasına benzeyen bir bileşime sahip olan deniz suyunun cilt için pek çok benzersiz iyileştirici özelliği vardır. Egzama, sedef hastalığı ve diğer aşırı, kuru cilt durumlarının bakımı gibi birçok cilt sağlığı yararı, özellikle Ölü Deniz ile ilişkilendirilir. Evet bu faydaların "tuz" veya sodyum klorürden değil, bu su kütlesinde bulunan yüksek magnezyum seviyelerinden geldiğini bilmek de önemlidir.

Yine de, haberlerin hepsi iyi değil. Yüksek miktarlardaki tuzlar, yazları cildin kurumasına neden olabilir. Seyreltilmiş tuzun kostik bazlı sabun veya köpürmeyen bir temizleyici ile ciltten çıkarılması neredeyse imkansızdır, bu nedenle duştan sonra bile cilt için çok önemli olan nemi emen tuz kalıntıları kalabilir. Bunu aşırı güneşe maruz kalmak ile birleştirirseniz, bariyer fonksiyonu bozulmuş, susuz kalmış bir cilde sahip olursunuz - ve bu asla iyi bir kombinasyon değildir!

Havuzda Bir Gün

Klor toksik bir kimyasaldır ve 100 yılı aşkın bir süredir hastalıklarla mücadele için su sistemlerinde kullanılmaktadır. Dezenfektan özelliklerinden dolayı yüzme havuzlarının ve jakuziler için gerekli bir bileşiktir. Klorun sert bileşimi cildin doğal lipidlerine zarar verir, bu nedenle ciltteki nem kaybını artırarak nemsizliğe neden olur. Klora maruz kaldıktan hemen sonra duş almak ve cildin uzun süreli temasa maruz kalmamasını sağlamak ciltteki nem kaybını azaltmaya yardımcı olabilir.

Klora maruz kalmanın bir başka potansiyel riski de cilt tahrişidir. Cildimiz teknik olarak su geçirmez olsa da, cildimiz su kaynaklarından kimyasalları emme kapasitesine sahiptir. Bu da, yüzme havuzlarında olduğu gibi klora düşük seviyede maruz kalmanın kontakt dermatit şeklindeki cilt tahrişine neden olabileceği anlamına gelir. Cildi klora maruz kalmadan önce klorsuz suyla ıslatmak, emilebilecek klor miktarını ve cildin tahriş riskini azaltabilir.

Yüzmesi Sonrası İpuçları

Önceki makale cilt nasıl yaşlanır
Sonraki makale hava kirliliği cildi yaşlandırır mı?