satış noktaları
ödül programı iletişime geçin

Retinol


Paylaş:

Retinol, bir retinoiddir - A Vitamininin bir formudur - cilt yaşlanmasının belirtilerini geriye döndürmek için endüstrinin altın standarttaki içeriklerinden biridir. Cildin yenilenmesini arttırma gücüne sahiptir ve daha sıkı, daha pürüzsüz ve daha eşit tonda bir cilt için kırışıklıkların, ince çizgilerin ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azalttığı için daha çok yaşlanan ciltlere tavsiye edilir. Retinol ayrıca ölü deri hücrelerinin gözenekleri tıkamasını önlemeye yardımcı olup akne oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

Retinol neden kullanılır?

Cilt yaşlanmasının birden çok nedeni olabilir - araştırmalar, cilt yaşlanmasının görünen belirtilerinin %50'ye varan oranda bizim ekspozomumuzdan kaynaklandığını göstermektedir. Ekspozom, iklim, UV'ye maruz kalma, hava kirliliği, uyku, beslenme ve stres gibi faktörleri içerir. Tüm bu faktörler sağlıklı veya sağlıksız olabilir ancak kronik olarak sağlıksız bir ekspozom, tek başına DNA'mızın cilt yaşlanmasını hızlandırmasından çok daha fazlasına sebep olur. Buna ek olarak, cilt yaşlandıkça hücre yenilenme süreci ve kolajen üretimi de yavaşlar. Cilt yaşlanmasının gözle görülen belirtileri (koyu renk lekeler, ince çizgiler, kırışıklıklar vb.), hücre yenilenmesinin ve cilt onarımının yavaşlamasından dolayı cildimizin doğal savunma mekanizmaları zayıfladığı için ortaya çıkar. Retinol, cilt yenilenmesini arttırdığı için, zamansız cilt yaşlanması konusunda mükemmel bir bakım seçeneğidir. 

Retinol cilt üzerinde nasıl çalışır?

Retinol, ciltteki hücre yenilenmesini ve hücre devrini destekler. Böylece cilde daha pürüzsüz, cilt tonu eşit bir görünüm kazandırır. Retinole tolere edebilmesi için cildin genellikle önce ""retinoid reseptörleri"" ni oluşturması gerekir. Bu reseptörler, ciltte doğal olarak bulunan proteinlerdir ve retinolün işini yapmasına yardımcı olurlar. Cilt, retinole kontrollü şekilde maruz kaldığında, retinoid reseptörleri oluşturabilir, işte bu nedenle genellikle retinollü ürünlere daha düşük konsantrasyonlar ile başlanıp, yavaş yavaş daha yüksek konsantrasyonlara  geçiş yapılır.

Retinoidlerin faydaları

Hücre yenilenmesini arttırır ve cilt yenilenmesini hızlandırır Ciltteki renk düzensizliğini etkili bir şekilde dengeler Cilt yaşlanması sırasında oluşan hasarı pürüzsüzleştirir Güneşe maruz kalma sonucu oluşan kolajen kırılım miktarını azaltmaya yardımcı olur Yeni kolajen üretimini uyarır.

Retinol türleri

Retinol bir retinoiddir, reçetesiz satılan ve nazik ürünlerden, güçlü reçeteli tedavilere kadar tüm A Vitamini türleri ailesi için kullanılan genel bir terimdir. Retinoidler birçok farklı formda olabilirler; retinol, retinaldehit ve retinoik asit bunlardan bazılarıdır. Bunlardan hangisini kullanırsanız kullanın, ciltteki enzimlerin tüm retinoidleri retinoik aside dönüştürdüğünü unutmamak gerekir. Bir retinoid, retinoik asite ne kadar yakın formda ise, cildiniz onu o kadar hızlı kullanır. Dermalogica’da biz formüllerimizde, ciltteki iritasyon riskini azaltmak ve cilt sağlığını optimum düzeyde korumak için, retinol esterleri veya retinolü kullanıyoruz.

Retinoik asit 

Retinoik asit, izotretinoin gibi formlarda bulunan ve reçeteyle satın alınabilen ancak ciltte iritasyon ve tahriş olasılığı en fazla olan bir retinoid türüdür.

Retinol

Retinol, reçetesiz satılan en güçlü retinoiddir. Oldukça etkili olmasına rağmen retinol, retinoik asitten yaklaşık %20 daha zayıftır ve cilt tarafından yavaş yavaş retinoik aside dönüştürülür. Bu da, retinoik asitten daha az cilt tahrişi ve iritasyona neden olduğu anlamına gelir.

Retinol esterler

Retinol palmitat ve retinol propiyonat gibi retinol esterler, en ılımlı retinoidlerdir. Retinoik aside dönüşmeleri daha uzun zaman alır ve cilt tahrişi riskini minimum düzeydedir. Yaşlanan bir cilt için en kapsamlı sivilce bakımımız olan, gece boyunca daha aydınlık, ışıltılı ve canlı bir cilt sağlayan, retinol ve salisilik asiti tek bir yatıştırıcı yağda birleştiren, Retinol Clearing Oil hakkında daha fazla bilgi edinin.

Mikrokapsüllenmiş retinol 

Dermalogica, retinolden maksimum etkiyi alabilmek için retinolün bozulmadan korunmasına yardımcı olan mikrokapsüllü retinol ile formüle edilmiştir. Mikrokapsüllenmiş retinol ayrıca cilt yüzeyinde görünmez bir kalkan oluşturarak kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmada çok önemli olan nem kaybını azaltmaya yardımcı olur. Göz bölgesini hedef almak için Age Reversal Eye Complex'i deneyin.

Retinol nasıl kullanılır ?

Retinolü kademeli olarak kullanmaya başlayın: cildinizin toleransını yavaşça arttırmak, oluşabilecek kızarıklık ve tahrişten kaçınmaya ve azaltmaya yardımcı olur. Önce haftada bir, sonra iki günde bir ve en sonunda her gün kullanmaya başlayın. Güneşe maruz kalmaktan dolayı oluşabilecek iritasyonu ve hassasiyeti önlemek için retinolü geceleri uygulayın. Cildinizi güneşe karşı korumak için her zaman gün boyunca, güneş koruyucu kullanın. Aynı üründe retinol ile kullanılmak üzere tasarlanmadıkça ve cilt terapistiniz veya doktorunuz kullanabileceğiniz söylemedikçe, herhangi bir eksfoliant kullanmayın. Dynamic Skin Retinol Serum yüksek dozlu bir retinol serumudur ve içerdiği %3,5 Retinoid Kompleksi + yatıştırıcı Skualan ile gözeneklerin görünümünü en aza indirmeye, daha yumuşak bir cilt için cilt dokusunu pürüzsüzleştirmeye, cilt tonunu eşitlemeye ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Yaşam tarzınızı tercihlerinizin cildinizi nasıl etkileyebileceğini anlamak için bugün bir Dermalogica Uzmanıyla görüşerek doğru ürünü seçebilirsiniz. Ayrıca, profesyonel bir cilt analizi için Face Mapping uygulamamızı deneyebilirsiniz.   

Sonraki makale retinol Serumu: farklı hızlarda + çoklu retinol

Paylaş