satış noktaları
ödül programı iletişime geçin

Vücuttaki akneleri önlemenin 6 yolu

Paylaş:

Vücuttaki akneler gözeneklerinizin olduğu (yüz, boyun, sırt ve vücudun alt kısımlarını özellikle de avuç içleri ve ayak tabanı hariç) her yerde ortaya çıkabilir. Akne genellikle genetik olarak yağlı veya akneye eğilimli cilde sahip olan kişilerde görülür ama komedojenik (gözenekleri tıkayan) cilt ve saç bakım ürünlerinin kullanımına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. İşte size vücuttaki akneyi kontrol etmek ve önlemek için 6 ipucu: Akneye eğilimli ciltler daha fazla cilt hücresi döker, bunlarda eğer iyi arındırılmazlarsa, gözenekleri tıkayarak akneye sebep olabilirler.

1. Doğal ipliklerden oluşan giysiler giyin.

Kaşındıran veya çok sıkı kumaşlardan kaçının ve pamuk gibi nefes alabilen kumaşları tercih edin. Bu ciltte, ter, ölü deri hücreleri, aşırı yağ ve bakteri sıkışması ile ortaya çıkan konjesyonlardan cildi özgürleştirmeye yardımcı olur. Nemi ciltten uzaklaştırmak için özel tasarlanmış kumaşlar da özellikle egzersiz yaptığınız zamanlarda yardımcı olur.

2. Terledikten sonra duş alın.

Terin ciltte kalmasına izin vermeniz, akneye davetiye çıkaran bir ortam hazırlar. Eğer hemen duş alamıyorsanız, Cildinize Salisilik Asit içeren bir ürün uygulayarak cildi ve aşırı yağı arındırın ve temizleyin. Salisilik Asit içeren bölgesel bir bakım ürünü aynı zamanda var olan sivilceleriniz için de faydalı olacaktır.

3.Eksfoliasyon yap

Akneye eğilimli ciltler çok daha fazla cilt hücresi döker ve bu hücreler eğer ciltten temizlenmezse gözenekleri tıkayarak akneye sebep olabilir. Nazik bir vücut eksfoliantı ile en azından haftada bir veya iki kez eksfoliasyon yapmak, akneyi önlemeye yardımcı olabilir. Eksfoliasyon ürünü kullanırken, fındık, çekirdek veya deniz kabuğu gibi ciltte minik çiziklere ve hasara neden olabilecek ürünlerden kaçının.

4. Nemlendir

Cilt doğal bir şekilde kendisini sebum (yağ) ile nemlendirir ancak vücudunuzun nem seviyeleri dengesizleştiğinde, cildiniz dengeye gelebilmek için aşırı yağ üretebilir. Bunu engellemek için cildinizi günlük olarak komedojenik-olmayan bir nemlendirici ile nemlendirin.

5. Cep telefonunuzu her gün temizleyin.

Cep telefonunuz tahmin edebileceğinizden daha çok sayıda bakteri barındırır! Telefonunuzu yüzünüzde tutmasanız bile, ona ellerinizle dokunursunuz ve ellerinizi yüzünüze sürersiniz, böylede sivilcelere neden olan bakterileri her yere bulaştırmış olursunuz. Bu nedenle telefonunuzu her gün anti-bakteriyel bir mendille temizleyin.

6. Yastık kılıflarınızı yıkayın.

Yastık kılıflarınız, yağı, cilt hücrelerini ve saç ürünlerinden kaynaklanan gözenekleri tıkayan kalıntıları toplayabilir ve tüm bunlar da akneye sebep olabilir. Birikimleri azaltmak için yastık kılıflarınızı en az haftada 1-2 kez yıkayın. Aynı zamanda gözenekleri tıkayabileceği veya hassas cildi tahriş edebileceği için yumuşatıcı ve kurutma kağıdı kullanmaktan kaçının.

Bu öneriler yararlı oldu mu? Başka herhangi bir sorunuz var mı? Yorumlar kısmına yazarsanız, Profesyonel bir Cilt Uzmanımız size yanıt verecektir.

Önceki makale geceleri makyajımızı temizlemeyi SEVMEYE ihtiyacımız var
Sonraki makale Stres Akneye Sebep Olur mu