satış noktaları
ödül programı iletişime geçin

Stres Akneye Sebep Olur mu

Paylaş:

Cildinizin iyiliği için kronik stresi kısıtlamayı öğrenin.

hikayede öne çıkanlar

  • Stres her zaman akneye sebep olmaz fakat araştırmalar ikisi arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.
  • Kronik, sürekli olan stres vücuttaki aktiviteleri tetikleyerek sivilcelere veya var olan sivilcelerin daha kötü olmasına sebep olur.

Kronik, sürekli olan stres, akne oluşumuna sebep olan faktörlerin tetikleyicilerinin başında gelir. Araştırma aknenin içsel stres ile bağlantısı olduğunu ve kronik stresin var olan sivilceleri daha kötü yaptığını göstermektedir. Nasıl?

Kronik stres, kortizol gibi stresle ilişkili hormonların seviyelerini artırır ve cildin yağ bezlerini daha çok çalışmaya sürükler ve bu aşırı salgılanan yağ ölü deri hücreleri ve sivilceye sebep olan bakteri ile birleşir. Erişkinler, zaman içinde doğal cilt yenilenmesi yavaşladığı için ölü deri hücre birikimine daha eyilimlidirler.

Cilt streslendiğinde, aynı zamanda bariyeri bozulduğu için kendini koruma özelliği de zayıflar.Erişkinlerde bu enflamasyon ve zamansız yaşlanma belirtileri gibi farklı sorunlara da yol açabilir. Stres kolajene hasar vererek kırışıklıklara sebep olur. Kortizol doğal Hyaluronik asit seviyesini azaltır bu da cildi nemsizleştirerek ince çizgilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Nemsizlik daha fazla sebum (yağ) salgılanmasını tetikler ve sivilceye sebep olan bakteri için mükemmel bir ortam oluşur.

Günümüzün yoğun temposunda, her şeyi daha hızlı yapma baskısı altında kronik stresi azaltmak zordur. Ancak sivilcelenmeye eğilimli erişkinlerin bunu yapmasında fayda vardır.Yoga, nefes çalışması, egzersiz, düzenli uyku, aromaterapi... hatta gün içinde bir arkadaş ile kısa bir yürüyüş kronik stres ile mücadelede yardımcı olur. Sabah, akşam erişkin akneyi ve zamansız yaşlanmayı hedefleyen bir cilt bakım rejimi ile birlikte kafein ve şekeri kesmek sivilcelerin kontrolünde yardımcıdır.

Önceki makale Vücuttaki akneleri önlemenin 6 yolu
Sonraki makale erişkin akneye nasıl bakım yapılır