satış noktaları
ödül programı iletişime geçin

hava kirliliği cildi yaşlandırır mı?

Paylaş:

Üç önemli tetikleyicinin (güneş, stres ve sigara) cildin zamansız yaşlanmasına neden olabileceğini uzun zamandır biliyorduk, ancak yapılan araştırmalar artık soluduğumuz havanın da cildi yaşlandırdığını gösteriyor!

Hava kirliliği partikülleri büyük şehirlerde, kırsal alanlarda ve hatta evlerimizde bile gezinirler. Ciltten içeri girebilecek kadar küçüktürler ve cilt lekelerini, ince çizgileri ve kırışıklıkları artırırlar.

Dermalogica'nın Cilt Kirliliği İndeksi, bölgenizdeki hava kirliliğinin cildinizi nasıl etkilediğini öğrenmenizi kolaylaştırır. Gördüğünüz sayı ne kadar yüksek olursa, cilt yaşlanmasının artma riski de o kadar yüksek olur.

Bölgenizdeki hava kirliliği cildinizin yaşlanma sürecini hızlandırıyor mu? Cilt Kirliliği İndeksimiz ile öğrenin.

Journal of Investigative Dermatology'de yayınlanan bir araştırmaya göre, hava ve partikül kirliliğine maruz kalmak, cilt yaşlanmasının belirtilerindeki artış ile önemli ölçüde ilişkilidir.

Nasıl mı? Hava kirliliği, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar) denilen mikroskobik kirleticileri içerir ve bunlar ciltte Reaktif Oksijen Türlerinin (ROS) veya "serbest radikallerin" türemesine neden olur. Bu serbest radikaller ise cildin nemini geri kazandıran, kiri ve diğer yabancı maddeleri dışarıda tutmaya yardımcı olan bariyer lipidlere zarar verir. Bozulmuş bir cilt bariyeri ise, cilt hassasiyetinin artmasına, rahatsız bir hisse ve özellikle pigmentasyon sorunları olmak üzere zamansız cilt yaşlanması ile ilgili belirtilere yol açabilir.

İyi haber şu ki, cilt - sağlıklı olduğunda - kendi başına neyin iyi neyin kötü olduğu konusunda oldukça etkili bir filtredir. Ancak hava kirliliği ile karşılaştığımızda cildin sağlıklı, pürüzsüz ve eşit bir tonda kalmasını sağlamak için atabileceğiniz bazı adımlar var:

Dermalogica Çift Temizleme işlemini uygulayın.

Temiz, yumuşak bir bez kullanmak cildinizdeki kiri ve kiri daha fazla temizlemeye yardımcı olur, ancak profesyonel düzeyde bir temizlik için Dermalogica Çift Temizleme işlemi şarttır! PreCleanse ile temizleme işlemine başlayın, ciltten ürünü durulayın, ardından en sevdiğiniz Dermalogica Temizleyicisini uygulayın, tekrar durulayın ve tamam!

Gününüzü pürüzsüz hale getirin

Akşam bakım rejiminize Daily Superfoliant gibi hava kirliliğini önleyici bir toz eksfoliant ekleyin. Bu ürün gözenekleri arındırmaya yardımcı olurken daha sıkı, daha iyi görünen bir cilt için, yaşlandıran kirleticilerin cilde yapışmasını önlemeye yardımcı olur.

Antioksidanları kullanın.

Genel olarak,hava kirliliği cildinizi zayıflatır. Peptidler ve vitaminler ile birlikte antioksidanlar, cildi güçlendirmeye ve cilt yaşlanmasının en önemli tetikleyicilerini nötralize etmeye yardımcı olur. Antioksidan Beyaz Çay gibi bileşenlerin yanı sıra mikrokapsüllü A, C ve E vitaminlerini (tüm antioksidanlar) içeren ürünleri kullanın.

Güneş koruyucuları unutmayın!

Cildinizi hava kirliliğinden koruyor olmanız, güneş koruyucu kullanmanıza gerek olmadığı anlamına gelmez. UV ışınları hala cilt yaşlanması belirtilerine en fazla neden olan faktörlerdendir. Bu nedenle günlük olarak SPF30 veya daha yüksek bir güneş koruyucu kullanın.

Önceki makale yazın yüzmek cildimi nasıl etkiler?
Sonraki makale güneş yanığı nedir?