satış noktaları
ödül programı iletişime geçin

genişlemiş gözenekler mi dediniz?

Paylaş:

İçerden aydınlanmış gibi, pürüzsüz ve ışıltılı görünen bir cilt mi elde etmek istiyorsunuz? Evet, kendimizi kesinlikle bu yola adadık ama bu yolda karşımıza çıkan gözeneklerimizin büyüklüğü olabiliyor. Cildinize çok yakından baktığınızda görebileceğiniz, düzgün bakmadığınızda kirli veya büyümüş görünen minik deliklerden bahsediyoruz.

Yalnız değilsiniz; aslında bu durum yağlıdan karmaya ve hatta kuru ciltlere kadar farklı cilt tiplerine sahip herkesi kesinlikle etkileyen bir şey. Ve işin zor yanı… Gözeneleriniz yüzünüzün doğal bir parçası olduğu için tamamıyla silinemezler. Aslında, yağ bezlerinizden ter ve sebumun (doğal yağlar) cildinizden dışarı çıkması için tasarlanmıştır ve bazen kıl folikülünün iki katıdır. Daha basitçe söylemek gerekirse, cildinizin sağlığını korumada çok önemli bir rol oynarlar.

Genişlemiş gözeneklerin nedeni nedir?

Herkes aşağıdaki 4 faktör nedeniyle genişlemiş gözeneklere sahip olabilir:

Genetik: Gözeneklerinizin boyutunu büyük ölçüde ailenizden size aktarılan DNA'nız belirler. Ebeveynlerinizden birinin veya her ikisinin de geniş gözenekleri varsa, muhtemelen siz de benzer bir durum yaşarsınız. Daha büyük gözeneklere sahip olanlar daha fazla yağ salgılar ve bu da karma veya yağlı bir cilde sahip olmanıza neden olur.

Cinsiyet: Ortalama olarak, erkekler kadınlara göre daha büyük gözeneklere sahip olma eğilimindedir. Ancak çok yağlı cilde sahip olan veya menstruasyon dönemi, hamilelik veya menopoz gibi hormonal değişiklikler nedeniyle kadınlar da burun ve yanaklarda geniş gözeneklere sahip olabilirler.

Yaş: Yaşlandıkça gözeneklerimiz genişleme eğilimindedir ve bu durum cildimizin daha az kolajen üretmesine ve dolayısıyla uzun vadede daha az sıkı ve elastik olmasından kaynaklanır.

Güneşe maruz kalmak: Güneş yüzünüzde iyi hissetmenize neden olabilir, ancak güneş ışınları cildinize fark etmeyeceğiniz bir şekilde zarar verebilir. Spesifik olarak, UVA ışınları güneş hasarına neden olur ve cildinizdeki kolajeni parçalayarak cildinizin elastikiyetini azaltır. Cildinizin elastikiyeti azaldığında ise, cildiniz sarkabilir ve bu da gözeneklerinizin daha belirgin görünmesine neden olur.

genişlemiş gözenekler nasıl giderilir ?

Tamam, peki ya gözeneklerinin boyutları… gözeneklerini gerçekten küçültebilir misin? Gözeneklerinizin gerçek boyutu, büyük ölçüde genetiğinize bağlı olduğu için teknik olarak değiştirilemez, ancak yüzdeki gözeneklerinizin görünümü iyileştirilebilir! Bu da tamamen cilt bakım rutininize bağlıdır.

Sonraki makale geceleri makyajımızı temizlemeyi SEVMEYE ihtiyacımız var