satış noktaları
ödül programı iletişime geçin

geceleri makyajımızı temizlemeyi SEVMEYE ihtiyacımız var

Paylaş:

Size yatmadan önce makyajınızı temizlemeniz defalarca söylenmiş olsa da bazen bunu yapmazsınız... Hepimiz daha önce bunu yaptık. Profesyonel bir cilt terapisti olarak bile, makyajlı bir yüzle uyuduğum için tamamen suçlu olduğumu kabul ediyorum. Ve ertesi sabah yüzümün yan tarafında büyük bir sivilce ile uyanmak (Bir DAHA ASLA) beni cildimi düzgün bir şekilde temizlememin ne kadar önemli olduğunu fark etmeye zorladı. Yatmadan önce makyajınızı temizlemediğinizde cildinizin başına gelebilecek berbat şeylerden bahsedelim!

Makyajınızı temizlemediğinizde hatırlamanız gereken önemli noktalar:

  1. Gözenekleriniz Tıkanacak ve Sivilceleneceksiniz

  2. Cildiniz Donuk ve Cansız Görünecek

  3. Cildiniz Daha Yaşlı Görünecek

  4. Cildiniz Görünümü ve Hissi Kuru Olacaktır

  5. Cildiniz Hassaslaşacaktır

  6. Göz Enfeksiyonu Riski Yaratacaksınız

1: gözenekleriniz tıkanacak ve sivilceleneceksiniz

Cildinizdeki makyaj gün boyunca hava kirliliğini, yağları, kiri ve ölü cildi çeken bir mıknatıs gibi davranır. Gece tüm bunları yüzünüzde bırakmak, bakteriler, tıkanmış gözenekler, sivilceler ve siyah noktalar için açık bir davet gibidir. Komedojenik olmayan makyaj malzemeleri ile makyaj yapan biri olsanız bile (iyi bir komedojenik fondöteni seviyoruz), yine de gözeneklerinizi tıkayabilir ve gece boyunca ciltte kalırsa sivilceye neden olabilir. Genişlemiş gözenekler sizin için bir sorun ise, makyajla uyumak kesinlikle size yardımcı olmaz! Gözeneklerde kalan kir/makyaj, gözeneklerinizi daha belirgin hale getirir ve anında daha büyük görünmelerine neden olur.

2: cildiniz donuk ve cansız görünecek

Makyajla uyumak cildin doğal ölü hücre dökme veya eksfoliasyon sürecini engeller. Tüm bu kir ve kalıntılar, ölü deri hücrelerini gece boyunca yüzeyde tutar ve cildi pürüzlü, donuk ve cansız bırakır. Ve bu da çoğu zaman, ekstra bronzlaştırıcı veya kapatıcılar ile o ışıltıyı geri almak için ertesi gün daha fazla makyaj yapmamıza neden olabilir. Her zaman bu döngüyü kırmayı hedefleyin!

3: cildiniz daha yaşlı görünecek

Geceleri cildimiz doğal bir iyileşme sürecinden geçer ve gün boyunca oluşan hasarlardan dolayı kendini onarmaya çalışır. Makyajınızı çıkarmamak sizi yaşlandıracaktır çünkü ciltte oluşan kir ve hava kirliliğiyle karışan makyaj, cildin gece kendini yenileme yeteneğini engelleyebilir. Ve bu da zamansız yaşlanmaya neden olan şeydir. Ayrıca ciltte kolajenin parçalanmasına da yol açabilir. Kolajen cildinizde düzgün bir şekilde üretilmediğinde, cildiniz sıkılığını kaybeder ve olması gerekenden daha hızlı bir şekilde yaşlanmaya başlar.

4: cildinizin görünümü ve hissi kuru olacaktır

Cildinizden iyi temizlenmeyen makyaj kalıntıları, cildiniz ile üzerine uyguladığınız ürünler arasında bir bariyer oluşturarak cilt bakım ürünlerinin emilmesini önleyebilir. Bu da düzgün bir şekilde temizlenmeyen makyajın, gece bakım rutininizdeki faydalı içeriklerin cilt yüzeyinden emilmesini engellediği anlamına gelir. Hiç kimse para harcayarak aldığı nemlendiricisinin bir damlasını bile boşa harcamak istemez, bu nedenle de herhangi bir cilt bakımı rutininin bir sonraki adımına geçmeden önce makyajınızın tamamen temizlendiğinden emin olun.

5: cildiniz hassaslaşacaktır

Makyaj genellikle boyalar ve parfümler gibi cildi tahriş eden maddeleri içerir. Bu tahriş edici maddeler uzun süre ciltte bırakıldığında enflamasyona, tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir. Ve yine, bazen ertesi gün bu kızarıklığı kapatmak için daha fazla makyaj yapmaya yol açabilir.

6: göz enfeksiyonu riski yaratacaksınız

Göz makyajınızı gece boyunca gözünüzde bırakmak, göz enfeksiyonuna ve tahrişe neden olabilir. Aynı derecede kötü başka bir durum da, kirpiklerinizdeki maskara kirpiklerinize bağlı bezleri tıkayarak arpacık oluşmasına neden olabilir. Göz kapaklarınız son derece ince ve hassastır, bu nedenle onlara dikkatli bir şekilde bakım yaptığınızdan emin olun.

Sonuç olarak, makyajınızı çıkarmanız çok önemlidir. Çok yorgun olsanız bile, yatmadan önce yüzünüzü yıkayın - cildiniz size daha sonra kesinlikle teşekkür edecektir. Uygun bir temizlik rutini oluşturarak, makyajlarınız için cildinizi taze, esnek ve pürüzsüz bir tuval olarak hazırlayacaksınız. Tüm yüzünüzde full bir makyajı seven biriyseniz, çift temizleme işlemi size çok daha iyi bir temizlik sağlayacaktır. Tek bir kez cildinizi temizledikten sonra cildinizde kalanlara şaşıracaksınız... Doğru bir temizlik ve makyaj temizleme için Dermalogica'dan Precleanse gibi yağ bazlı bir temizleyici ile temizleme işlemine başlamak, cildinizden her türlü makyaj kalıntısını çözmek ve arındırmak için harika bir ilk adımdır. Bu üründen sonra cilt tipinize uygun nazik bir temizleyici ile devam edin ve artık hazırsınız. Bizim favorimiz, tüm cilt tipleri, hatta kuru ciltler için bile harika olan Specal Cleansing Gel'imiz. Bu yüz temizleyici, kiri, yağı ve birikimleri nazikçe temizler. Sonrasında cildinizi nemlendirmeyi unutmayın ve cildi aşırı temizlemekten kaçının! Cildinizi sabah ve akşam temizlemek yeterli olacaktır ve cilt bakım rutininize çift temizleme işlemini eklemek cildinizin her daim temiz kalmasına yardımcı olacaktır. Cildiniz, uygun bir temizlemeyle bile makyaja karşı şiddetli reaksiyonlar gösteriyorsa, bir dermatoloğa danışmanızı ve profesyonel tavsiye almanızı öneririz.

Bir dahaki sefere uyumadan önce yüzünüzü temizlemek için çok tembel hissettiğinizde, iki kez düşünün!

Önceki makale genişlemiş gözenekler mi dediniz?
Sonraki makale Vücuttaki akneleri önlemenin 6 yolu