cilt kütüphanesi

cilt akne sorunları hakkında

akneye sebep olan içerikler nelerdir?

Komedojenik içeriklerin cildinizde komedonların oluşumuna neden olduğu ve tetiklediğini duymuşsunuzdur. Ancak akneye sebep olan içeriklerin, akneyi tetiklediğini veya daha da çoğalmalarına neden olduğunu bilmiyor da olabilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan bu içerikler, akne ürünlerinin içinde gizlenmiş olabilirler ve sivilceleriniz için yaptığınız bakımın etkisini azaltabilirler. İşte dikkat etmeniz gereken içerikler:

Lanolin: Yün anlamına gelen “lana” ve yağ anlamına gelen “oleum” kelimerinden türetilen ve koyun yününden elde edilen bir maddedir. Genellikle nemlendirme özelliği ile bilinse de, gözeneklerin tıkanmasına ve akne oluşumunu tetiklenmesine neden olabilir.

Suni koku: Suni kokular, akne enfeksiyonunun, cilt hassasiyetinin ve foto-hassasiyetin artmasına sebep olabilir. 

D & C kırmızı renklendiriciler: Kömür katranının bir türevi olan bu boyaların bazıları oldukça yüksek derecede komedojenik ve akneyi tetikleyici özelliklere sahiptir.

Mineral Yağ: Mineral Yağ, gözenekleri tıkar (cilt yüzeyine yayılarak Stratum Korneum’daki nem kaybını fiziksel olarak engeller). Bir çok üründe kullanılmaktadır ancak akneyi tetiklediği gözlenmiştir. 

Komedojenik olmayan, akneyi tetikleyen bakterilerin çoğalmasına yardımcı olduğu bilinen bitkisel içeriklere sahip ürünler ile ilgili profesyonel cilt uzmanımıza danışın. 

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr