cilt kütüphanesi

temel cilt bakımı

populer cilt bakım trendleri

Eğer kanınızın tüm yüzünüze enjekte edilmesi tüylerinizi ürpertiyorsa yalnız değilsiniz. Bir çok kişi, Kim Kardashian gibi ünlüler, kan bakımlarına ve diğer sümüklü böcek salgısı, arı zehiri içeren anti-aging bakımlar için çıldırıyorlar! Bunlar aldatmaca mı yoksa cidden işe yarıyorlar mı? Bizim içerik maddeleri gurumuz, Dr. Diana Howard şöyle açıklıyor:

 
kan içeren yüz bakımı
Vampir yüz bakımı veya PRP tedavisi olarak bilinen kanlı yüz bakımı, kanınızdan PRP (platelet-rich-plasma)’nin ayrılması ve yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olmak için cilde yeniden enjekte edilmesidir. Plateletler büyüme faktörü içerirler ve cildinizdeki iyileşme sürecine yardımcı olurlar. Ancak bu teknoloji FDA tarafından sadece ortopedik cerrahiler için onaylanmıştır, kozmetik uygulamalar için bu teknolojinin FDA onayı henüz yoktur.
 
Dr. Diana'nın görüşü:
 
dr. diana
o
 
abartılı
şüpheli
doğru
 
Şuan için abartılı. Kandan elde edilen maddeler ile yapılan bakımların ciltteki yaşlanma belirtilerini azalttığı ile ilgili şuana kadar herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Başlangıçta yaşanan şişkinlik ince çizgileri hafifletir ancak uzun dönem sonuçları henüz bilinmemektedir.
 

yılan zehri
Cilt bakımında “Yılan zehri” olarak bilinen içerik aslında çıngıraklı yılanda bulunan yılan zehrinin içindeki peptidleri taklit eden bir tripeptiddir. Aynı zamanda bir Botoks alternatifi olarak satılır ve kasları rahatlatıp kırışıklıkları yumuşatmaya yardımcı olur. Ancak Botoks özel bir kas fonksiyonunu hedef alan ve profesyonel olarak enjekte edilen bir madde iken, yılan zehri kremlerin ve serumların içerisinde satılır.
 
Dr. Diana'nın görüşü:
 
dr. diana
o
 
abartılı
şüpheli
doğru
 
Abartılı. Enjekte edilen Botoksun tersine, bu bölgesel formülasyonlar özel olarak belli bir bölgeyi hedef almaz, kimyasal sinyalleri ve kasların kasılmasını kontrol eden kimyasal sinyalleri etkili bir şekilde bloke etmek için problemin olduğu yere ulaşmaları gereklidir.
 

salyangoz özlü krem
Kore cilt bakım markalarında ve Katie Holmes tarafından kullanılan salyangoz salgısı, salyangoz toplayan Şili’li bir çiftçinin bu küçük hayvancıkları ellediğinde cildinin hemen iyileştiğini görmesi ile keşfedildi. Salyangozun mukusa benzer salgısı yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olan proteinler, Glikolik Asit, Hyaluronik Asit, Allantoin, Enzimler ve peptidlerce zengindir.
 
Dr. Diana'nın görüşü:
 
dr. diana
o
 
abartılı
şüpheli
doğru
 
Şüpheli. Şuana kadar yaptığım çalışmalarda, test tüplerinde hücre kültürü ile yapılan çalışmaların gerçek-hayatta gerçek cilt üzerinde uygulanan cilt bakım formülleri ile aynı sonucu sağlamadığını buldum.
 

hemoroid kremi
Profesyonel makyözler arasında popüler olan hemoroid kremi, süper modellerin ve Sandra Bullock ve Demi Moore gibi ünlülerin şiş gözlerini gizlemek için kullandığı söylentileri olan bir kremdir. Neden? Çünkü bir anti-enflamatuar içerik olan Biodyne içerir!
 
Dr. Diana'nın görüşü:
 
dr. diana
o
 
abartılı
şüpheli
doğru
 
Doğru ama sadece Kanada’da satışta olan Preparation H™ için geçerli. Amerika’da satılan ürün artık bu içeriğe sahip değildir. Aslında hemoroid kremleri göz çevresinde kullanılmak üzere tasarlanmadığından, en doğru olanı Age Reversal Eye Complex gibi içerisinde Maya özü veya “maya hücresi türevi” bulunan ve göz çevresine özel olarak tasarlanmış bir göz bakım ürünü kullanmanız olacaktır.
 

koyun plasentası özü
Evet, doğru okudunuz. Koyun fetusunu çevreleyen zardan elde edilmiş olan bu içerik, östrojen ve projestin gibi hormonlarca olduğu kadar proteinler ve vitaminlerce de zengindir. Yapılan çalışmalar, yeterince yüksek konsantrasyonda bu hormonların cilt tarafından emildiğini ve kırışıklıkların görünümünde azalmaya sebep olduklarını göstermektedir. Ancak burada ilaçlar açısından konuşuyoruz, cilt bakımından değil.
 
Dr. Diana'nın görüşü:
 
dr. diana
o
 
abartılı
şüpheli
doğru
 
Şüpheli. İlaç kategorisinde olmayan cilt bakım ürünleri, istenen etkiye ulaşmak için gereken yüksek konsantrasyonlardaki plasenta özünü içeremezler.
 

Cilt bakımı endüstrisinde kök hücre teknolojisi
Bu özel hücreler kendilerini kopyalayarak çoğalabilir ve istenen bir dokuya dönüşebilirler – tıpkı bir çiçeğin bir kısmını kopardığınızda, o parçayı tekrardan yeni bir bitki olarak büyütebileceğiz gibi. Tıpta insan kök hücreleri cilt dokusu geliştirmek ve birçok hastalıkla savaşmak için kullanılır ama cilt bakımı endüstrisinde “kök hücre” ler genellikle bitki kök hücrelerinden elde edilen özlerdir.
 
Dr. Diana'nın görüşü:
 
dr. diana
o
 
abartılı
şüpheli
doğru
 
Abartılı. Bu son yıllarda görülen en büyük bir aldatmacadır. Gerçek bitki özleri cilt bakım içerikleri olarak çok daha etkilidir ve bitki kök hücreleri insana ait olanlar gibi mevcut kök hücrelerimizi uyarmak üzere çalışmazlar. Aynı zamanda, bitki kök hücrelerini kullanmanın insanlarda cilt hücrelerinin yeniden üretimini sağlayabilmek gibi bir faydası da olamaz.
 

arı zehiri
Gwyneth Paltrow ve Cambridge Düşesinin arı sokması tedavisini ve cilt bakımını denediği bildirilmiştir. Ama neden? Arı soktuğunda, peptidlerce zengin zehrini bırakır, bu zehir ise dolaşımı arttırarak çok daha fazla kolajen üretilmesine, dolgunluk etkisine ve ciltteki çizgiler ve kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Dr. Diana'nın görüşü:
 
dr. diana
o
 
abartılı
şüpheli
doğru
 
Oldukça abartılı. Bunun ardında gerçekten önemli bir bilim var ve 1 gram zehiri elde edebilmek için yaklaşık olarak 10,000 arı sokmasına gerek vardır. Bu nedenle de sektördeki cilt bakım ürünlerinde kullanılacak olan yeterli zehir miktarı oldukça yüksektir.
 

meteor tozu
Göçebe kabilelerin bugünlerde neler yaptığını hiç merak ediyor musunuz? Açıkça bazıları Sahra Çölündeki meteoritlerin bıraktığı oyuklardalar ve onları güçlü tozlara dönüştürerek Avrupa’ya yolluyorlar. Yarı değerli taşlar ile birlikte kombine edilerek, bir “uzaydan gelen anti-aging kozmosötik iksir” yapımında kullanıyorlar. Fantastik, değil mi?
 
Dr. Diana'nın görüşü:
 
dr. diana
o
 
abartılı
şüpheli
doğru
 
Süper abartılı. Kalsiyum, Hematit, Magnezyum birkaç diğer mineral dışında, bu minerallerin cilde faydalı olduğu ile ilgili bulunan herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.
 

ejderha kanı (ejderha ağacından üretilen kırmızı reçine)
Kulağa bir Ortaçağ iksiri gibi geliyor değil mi? Ama değil. Ejderha Kanı aslında Croton Lechleri (Ejderha Kanı) isimli Güney Afrika’da yetişen bitkiden elde edilen bir özdür. Taspin denen ve yaraların iyileşmesini hızlandıran bir etken madde içerir ve yaygın olarak “ikinci cilt” (sıvı bir bandaj düşünün) oluşumuna neden olur. Cilt bakımında, koruyucu ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.
 
Dr. Diana'nın görüşü:
 
dr. diana
o
 
abartılı
şüpheli
doğru
 
Doğru ancak yeterli miktarda kullanılırsa! Ejderha Kanı koyu kırmızı renge sahiptir ve etki edebileceği yeterli konsantrasyon tüm yüzünüzü kırmızı ile kaplayacak kadardır. Eğer kullandığınız ürün bunu yapmıyorsa, muhtemelen içerisinde yeterli ve işe yarayacak miktarda Ejderha Kanı aktif maddeleri yoktur.
 

Chia tohumu
Evet onları yiyecek olarak tüketebilirsiniz, onlarla sevimli sahte hayvancıklarınızı besleyebilirsiniz ama şimdi onları daha genç görünmek için kullanabilirsiniz! Yapabilir misiniz? Chia tohumları sadece mükemmel bir enerji kaynağı değildir, aynı zamanda Omega 3 yağ asitleri, protein, antioksidanlar, vitaminler ve minerallerce de zengindirler. Onlar cildi çevresel hasarlardan korunmasına, kaşıntıları azaltmaya ve cildin nemini arttırmaya yardımcı olur.
 
Dr. Diana'nın görüşü:
 
dr. diana
o
 
abartılı
şüpheli
doğru
 
Doğru. Cilt bakımında özellikle de egzama için, çok sıklıkla göreceğiniz bir içerik. Evde hazırlanan formüllerin hassas bölgelerde kullanımında dikkatli olun; göz çevresi için veya mukoza zarlarının yakınında kullanımının güvenli olduğuna dair yapılmış bir test veya herhangi bir belge yoktur.
 

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr