cilt kütüphanesi

temel cilt bakımı

kuru cildin arkasındaki nedenler

Kuru cildin ardındaki en önemli nedenler

Kuru cilt nemsizlikten çok daha fazlasıdır. Bu konuda bilmeniz gereken herşey

hikayede öne çıkanlar

  • Kuru cilde sahip kişiler doğal olarak güçlü bir cilt bariyerine sahip değildirler, bu da su kaybı ve nemsizlik ile sonuçlanır
  • Gerçekte kuru cilde nelerin sebep olduğunu bilmek, cildinizi rahatlatmadan daha fazlasını sağlayacaktır – çünkü sorunu kaynağından gidermenize yardımcı olacaktır.

Eğer kuru cilde sahipseniz anında rahatlama sağlayan ultra nemlendirici ürünlerin arayışındasınızdır. Ama kuru cildin nemden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu biliyor musunuz?

En son bilimsel araştırmalar, sağlıklı cildin güçlü bir lipit bariyer, nem ve optimal bir mikrobiyomun (yani mikrobiyal ortam) doğru dengesi ile başladığını ortaya koymaktadır. Bu faktörlerden herhangi birinin dengesiz olması durumunda, cilt hasarlı görünecek ve hissedilecektir. Gerçek çok kuru (alipoid) ciltlerin doğal olarak güçlü bir cilt bariyerleri yoktur; bu kişiler optimal cilt sağlığını devam ettirmek için yeterli lipitlere sahip değildirler.

Şimdi lipit bariyere – ve sağlıklı, nemli bir cilt için cilt bariyerinizi nasıl güçlendirebileceğinize çok daha yakından bir bakalım.

Lipit bariyer nedir?

Lipitleri cildinizin “tuğlaları” veya korneositler arasındaki “harç” olarak düşünün. Bu lipit bariyer stratum korneum (cildinizin en dış katmanı)’da bulunur ve cildin kuruluğunu etkileyecek içsel ve dışsal faktörlere karşı ilk savunma hattınızdır. Güçlü bir lipit bariyer aşırı su kaybını önlemeye yardımcı olur, UV radyasyonu, sıcak-soğuk ve çevresel iritanlar gibi dışsal saldırıları dışarda tutar.

 
   

Lipit bariyerimiz hasar gördüğünde neler olur?

Cildin lipit bariyeri zayıfladığında, yaşanacak ilk şey su kaybı, başka bir deyişle nemsizliktir. Bu da pul pul dökülme, kuruluk, matlık ve ince nemsizlik çizgileri ile sonuçlanır. Bu noktada cilt çevresel saldırılara ve zamansız yaşlanma belirtilerine çok daha açık bir hale gelir.

Zayıf bir bariyerin diğer nedenleri nelerdir?

Eğer kuru bir cilde sahipseniz, cildiniz güçlü bir bariyere sahip değil demektir – ancak bariyer performansını etkileyebilecek başka faktörler de vardır. Bunların neler olduklarına dikkat etmek, kuru cildi çok daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır.

  1. Yaşlanma ile birlikte zamanla cildin doğal lipitleri azalır.
  2. Düşük sıcaklık ve düşük nem gibi mevsimsel değişimler lipitlerin azalması ve artan hassasiyet ile sonuçlanır.
  3. Temizleme, aşırı- eksfoliasyon ve sert cilt bakım içerikleri- alkol, aseton ve sert yüzey aktif maddeler- cildin bariyerine zarar verebilirler.
  4. Beslenmedeki değişimler, az yağ tüketimi gibi, lipit azlığı ile sonuçlanabilir.
  5. Stres, UV ışınlarına maruz kalma ve bazı hastalıklar cildin bariyerine zarar verebilir veya onarımda gecikmeye neden olabilir.

 

 

Kuru cilt neye ihtiyaç duyar?

Kuru cildi ve lipit bariyer onarımını etkileyen tüm kompleks faktörler için, çözüm oldukça basittir: Cilt bakım rejiminizde lipit bariyerinizi güçlendirecek ürünlere odaklanın. Bitkisel yağlar ve seramidler, yağ asitleri (Palmitik Asit, Stearik Asit, Miristik Asit gibi) ve steroller gibi içeriklerce zengin ürünleri arayın.

 

Dermalogica’nın Intensive Moisture Balance’ı cildin lipit bariyerini yeniden yapılandırmak için 10 tabak derine kadar besler. Ayrıca formülündeki en gelişmiş BioReplenish ComplexTM ile moleküler seviyede çalışarak, cildin anahtar bariyer lipitlerinin kanıtlanmış bir kombinasyonunu cilde sağlar ve cildin doğal elastikiyetini arttırır ve bariyerin yeniden yapılanmasını destekler.

Kuru cilt için doğru ürünleri seçebilmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Bir profesyonel cilt uzmanı ile görüşerek cildinizin şimdiye kadarki en sağlıklı haline kavuşması için Face Mapping cilt analizi yaptırın.

 

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr