cilt kütüphanesi

cilt kuruluğu sorunları hakkında

kuru cildin en önemli nedenleri

Dışsal kavramı; çevresel koşullar ve yaşam tarzı gibi cildimizi etkileyen dışsal faktörler anlamına gelir. Cildin kurumasına neden olan en önemli dışsal faktörler şunlardır:

Hava/ Çevresel Faktörler

Soğuk hava, rüzgar ve ısı değişimleri, cildinizin yağ dengesini bozduğundan cildin kurumasına ve zamansız yaşlanmasına neden olabilir.

Uzun süre güneşe maruz kalmak, suyun cildimizden buharlaşmasına neden olur. Aynı zamanda klimalı ortamlar da cildi kurutabilir: Ilık ve kuru hava aynı bir sünger gibi davranır ve ortamdaki bütün nemi emer.

Yaşam Tarzı

Düşük yağ içeren ya da tamamen yağsız diyet trendi, vücudumuzu cilt-dostu Esansiyel Yağ Asitlerinden (EFA’lar) mahrum bırakarak sağlığımızı etkileyebilir. EFA’lar aynı zamanda hücreleri cildimizi nem kaybına karşı koruyarak, kuruluğu önlemeye ve cildi esnek ve nemli tutmaya yardımcı olurlar. EFA eksikliği; kronik kaşıntı, pullanma ve ciltte incelme ile sonuçlanabilir.

Sigara kullanmak da cildin kurumasına neden olabilir: vücuttaki Vitamin A ve C’yi tüketir ve kan damarlarında daha az kan akışına neden olur – bu da sigara içmenin cildin içeriden nefessiz kalması anlamına gelir.

Aşırı derecede alkol tüketmek ve bazı ilaçlar (nazal açıcılar gibi) da cildin kurumasına neden olabilirler. 

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr