cilt kütüphanesi

cilt yaşlanması sorunları hakkında

Yazın yüzmek cildimi nasıl etkiler?

Kuzey yarımkürede sıcaklıklar yükselmeye başladığında, kafanızda şapkanız, kolunuzda plaj çantanız (ve elbette içinde güneş koruyucunuz), sizde en yakın plaja, havuza veya göle gidiyorsunuz. Hayallere dalmanın kimseye bir zararı olmaz değil mi? Aslında, pek de değil!

 

Denizde yüzmek

Mineraller ve eser elementlerce zengin olduğundan insan kanından bileşim olarak çok da farklı olmayan deniz suyu, cildimiz için çok faydalıdır.

Egzema, sedef ve diğer aşırı kuru ve problemli ciltlerin bakımında deniz minerallerinden yararlanılmaktadır. Burada deniz suyunu bu kadar faydalı kılan şey, “tuz” olarak bilinen sodyum klorür değildir, özellikle vücudumuzdaki suyun içinde de yüksek miktarda bulunan magnezyum iyonudur. 

Yazın yüzmek cildimi nasıl etkiler?

Diğer taraftan! Yüksek miktarlardaki tuzlar, cildin kurumasına neden olur. Seyreltilmiş tuzun alkali özellikteki bir sabun veya köpürmeyen bir temizleyici ile ciltten tamamen arındırılması nereyse imkansızdır ve duştan sonra cildinizde cildiniz için önemli olan nemi yok edecek tuz kalıntıları hala olabilir. Bu durumu bir de güneş ışınlarına maruz kalmak ile birlikte düşündüğünüzde, hiç iyi bir ikili değiller! Artık nemsiz bir cildiniz var ve bariyer fonksiyonunuz da zayıflamış demektir!

 

Havuzda bir gün

Klor toksik bir kimyasaldır ve yaklaşık 100 yıldan fazla bir zamandır su sistemlerinde hastalıkları engellemek amacıyla kullanılır. Dezenfekte edici özelliğinden dolayı yüzme havuzu, jakuzi gibi alanlarda dezenfekte etmektekullanılır. Klorürün cildin doğal lipidlerinin yapısını bozan sert bir madde olmasından dolayı, ciltteki nem kaybının daha da kötüleşmesine ve cildin nemsizleşmesine neden olur. Havuza girdikten sonra, klorun cilt ile uzun süre temas etmesini önlemek için hemen duş almak nem kaybını azaltmaya yardımdıcı olacaktır.

Klor ile ilgili başka bir potansiyel risk ise, ciltte yarattığı iritasyonlardır. Teknik olarak suya dayanıklı olsa da, cildimiz sudaki ve su kaynaklarındaki kimyasalları emme özelliğine sahiptir. bu da, klorun yüzme havuzlarında olduğu gibi düşük seviyelerine maruz kalınması, kontakt dermatit gibi cilt iritasyonlarına neden olabilir. Klor ile temas etmeden hemen önce, cildi klor içermeyen bir su ile ıslatmak oluşabilecek iritasyon riskini de azaltmaktadır. Ancak burada belirtmemiz gereken nokta, klorun & tuzların havuz kullanımı sonucu oluşan nemsizlikten tek başına sorumlu olmadığını unutmayın. Suyun kendisi (ironik olarak) ciltten nemi söker ve okyanusun kirliliği ile ilgili konuşmaya ihtiyacımız var mı?

 

Yüzme Sonrası Öneriler

Yazın yüzmek çok eğlenceli olabilir ancak cildinizin yazında nemli ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmak için aşağıdaki yüzme-sonrası önerileri dikkate alın:

• Yüzmeden hemen sonra duş alın – ve eğer dışarıda kalacaksanız güneş koruyucunuzu tekrarlamayı ihmal etmeyin.

• Cildinizi Conditioning Body Wash ile temizleyin.

• Daily Microfoliant®,Daily Superfoliant ve Thermafoliant Body Scrub gibi bir ürünle cildinize eksfoliasyon yapın.

• Nemlendirin, nemlendirin, nemlendirin!  Önerilen bir Dermalogica nemlendiricisi ile nemi cildinize hapsedin, bariyer fonksiyonunuzu onarın ve cildinizdeki hassasiyeti rahatlatın.

Ve yazın yüzmek ile ilgili en son önerimiz – su yutmayın!

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr