cilt kütüphanesi

cilt yaşlanması sorunları hakkında

yaşlanan ciltte ışıltıyı geri kazanmak

Son zamanlarda cildiniz cansız, mat, pullanmış ve hatta düzensiz mi? Bu durum çevresel değişimler, alerjiler, güneş hasarı, stres veya sadece yaşlanıyor olmanızdan da (üzülmeyin, herkesin başına geliyor) kaynaklı olabilir. Neyse ki, bu problemler ile ilgili yapabileceğiniz bir şey var: eksfoliasyon!

“Bizler yaşlandıkça ‘gençlik ışıltımızı’ kaybederiz çünkü cildimizin doğal hücre yenilenme süreci yavaşlamaya başlar. Bu da cansız ve mat ölü deri hücrelerini cildimizin yüzeyinde çok daha uzun süre taşımamız anlamına gelir” diyor Dermalogica ve The International Dermal Institute Global Eğitim Müdürü Annet King. “Eksfoliasyon cilt yüzeyindeki kuru, cansız birikimleri arındırarak, cildin yenilenmesine ve iç ışıltısını geri kazanmasına yardımcı olurken, cildin çok daha yumuşak, pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur.”

Eksfoliasyon aynı zamanda hedefe yönelik bakımların ve nemlendiricilerin cilt tarafından çok daha iyi emilmesine yardımcı olur; akneye sebep olan konjesyonların azaltılmasına; cildin kalınlaşmış ve sertleşmiş bölgelerini yumuşatmaya ve kıl dönmelerini azaltmaya yardımcı olur.

“Eksfoliasyon cildiniz için yapabileceğiniz en iyi bakımlardan biri” diyor King.

 

doğru eksfoliantı seçmek

Eksfoliantların birçok farklı formu bulunmaktadır ve en yaygın kategorileri ev bakımında uygulanabilenler ve profesyonel bakımlarda kullanılanlar şeklindedir.

Hangi yöntemin sizin için daha iyi olduğuna, cilt durumunuz ve cildinizin ihtiyaçlarına göre olduğu kadar; kişisel tercihleriniz, zamanınız ve bütçeniz doğrultusunda karar vermek en doğrusudur. Genelde, cildiniz ne kadar hassas ise daha az baskı uygulamak gerekecek ve bakımın sıklığını azaltılacaktır. 

İdeal eksfoliasyon metodunuzu öğrenmek veya eksfoliantlarımızı karşılaştırmak için bir dermalogica cilt terapistine giderek kişiselleştirilmiş öneri çizelgenizi isteyin.

 

pratik öneriler

Aşındırıcı ürünlerden kaçının.
Şeker, tuz veya kabuklu yemişlerin kabukları gibi maddelerden yapılmış ürünler cildi aşındırarak iritasyon oluşmasına neden olabilirler. Bunun yerine, içerisinde Jojoba, Mısırkoçanı, Pirinç kepeği veya bunların mikrotanecikleri olan ürünleri tercih edin. Bu ürünler kuru, yaşlanan, hassaslaşmış veya genetik olarak hassas ciltler için bile oldukça naziktirler (eğer cildiniz yağlı ise, Kaolin ve Diatomik toprak gibi yağı emen bir scrub kullanın).

Öğleden önce eksfoliasyon yapın.
Evde eksfoliasyon yaparken en doğrusu; nemlendiricinize, anti-aging bakımınıza, güneş koruyucunuza veya makyajınıza geçmeden hemen önce yapmak olacaktır. (öneri: Eksfoliasyon makyajınızın daha uzun süre durmasına yardımcı olacaktır). “Eksfoliasyon işlemi sonrasında cilde direkt olarak uygulanan ürünler cilde çok daha iyi etki ederler çünkü cilt yüzeyi bütün hücre artıklarından arındırılmış durumdadır” diyor King.

Her şey fazla aşırıya kaçmadan yapılmalı.
Konu eksfoliasyon işlemi olduğunda, fazlası çok da iyi olmayabilir. Aşırı eksfoliasyon nemsizliğe neden olabilir ve cildin hassaslaşmasına ve tahriş olmasına, yaşlanma belirtilerinin belirginleşmesine ve UV hasarına yol açabilir. Birçok insanın cildinde eksfoliasyon yapmaya sadece haftada birkaç kez ihtiyacı vardır. Eğer daha fazlasını yapmayı tercih ediyorsanız, ozaman daha hafif günlük kullanılabilecek olan bir ürün seçin.

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr