cilt kütüphanesi

cilt yaşlanması sorunları hakkında

güneş yanığı nedir?

Kaçınız daha önce bir güneş yanığı yaşadı? Tahminimizde maalesef ki birçoğumuz! Evet, bunun yanlış olduğunu iyi biliyoruz ve elbiselerimizi denerken yaşadığımız acı ile irkildiğimizde kendimize kızıyoruz. Belki de eğer gerçekten 10 dakika ekstradan güneşlenmenin cildimize neler yaptığını biliyor olsaydık, bu kadar rahat davranamazdık. Güneş yanığı aşırı derecede ultraviyole (UV) ışınlara maruz kalınmasına verdiği bir tepkidir ve birçok hasara sebep olur. UV ışınlara 10 dakikadan az bir süre kadar bile maruz kaldığımızda, cilt düşmana karşı bütün savunma mekanizmalarını harekete geçirir. Oluşan hasarın ilk belirtisi kızarıklıktır. Bu kızarıklık, vücudun gerekli onarım için kan damarlarının genişlemesi sonucunda oluşan bir enflamatuar cevaptır. Bu kızarıklığın ardından cilt su ve nemini kaybetmeye başlayacak ve ciltte gerginlik hissi yaşanacaktır. Zamanla cilt kalınlaşmaya ve UV ışınların cildin daha derin tabakalarına ve hücrelerdeki DNA’ya ulaşıp zarar vermemesi için melanin pigmenti üretilmeye (bronzlaşma) başlar. Cildin yoğun şekilde güneş ışınlarına maruz kalması, ciltte hipo veya hiperpigmentasyon denilen açık veya koyu renkli lekelere neden olabilir. Vücudumuz hasarlar az olduğunda onunla başa çıkmakta mükemmeldir ancak eğer maruz kalınan hasar vücudumuzun onarabileceğinden daha fazlaysa sonuçlar daha ciddi olabilir. Eğer DNA hasar gördüyse ve onarma mekanizması baskılandıysa, cilt kanseri meydana gelebilir.

Cilt Neden Soyulur?
Güneş yanığı sonrasında cildin soyulması, vücudun hasarlı hücrelerin  “kontrolü kaybetmek” ve kanserli hücreye düşmesi yerine, onlardan kurtulmak için bu hücreleri atması anlamına gelir. Cildin zarar gören ve soyulan tabakalarındaki bu intihar eden hücreler, alttaki diğer tabakalardan gelen sağlıklı hücreler ile yer değiştirecektir.

Güneş Yanığı Yaşıyorum, Ne Yapmalıyım?
Öncelikle, probleminizin nedenine dikkat etmelisiniz: güneşlenmeyi hemen bırakın. Daha fazla su içmeye başlayın çünkü susuz kalmış olabilirsiniz. Eğer ciltte kabarcıklar oluşmaya başladıysa, bir doktordan yardım alın. Çünkü bu enflamasyonu hafifletmek ve oluşan hasarın cildin daha derin tabakalarına kadar ilerlemesini durdurmaya çalışmak oldukça önemlidir.
 

Soğuk bir duş alın (herhangi bir ürün kullanmayın) ve daha sonra kurulayın. Yoğun ve yapışkan kremler kullanmayın çünkü bu ürünler cildin soğumasını engeller ve durumun daha kötüleşmesine neden olurlar. Bunun yerine, bol miktarda rahatlatıcı ve serinletici bir güneş-sonrası jel uygulayın, güneşten ve ısıdan uzak durun. Özellikle Karanfil, Meyankökü, Lavanta, Salatalık ve Yuka gibi iritasyonu, acıyı ve kızarıklığı azaltan ürünler kullanın. Aynı zamanda Japon Akçaağaç, UV ışınlardan hasar gören hücre DNA’sını korumaya yardımcı bir içerik olduğundan cildin onarılmasını arttıran önemli bir içeriktir. Bu içerikleri Hyaluronik Asit ve Yosun gibi cildi nemlendirmeye yardımcı olan içerikler ile birlikte olduğu ürünleri tercih ederek, cildinizin rahatlamasına yardımcı olun.

Ve hayır, başka bir yanığın oluşmasına engel olmak için ertesi gün, asla güneşe çıkmayın! Unutmayın, cildiniz hala kendini iyileştirmeye çalışıyor ve birkaç gün kadar direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmanız gereklidir. Cildinizin mükemmel bir güneş-sonrası ürün kullanmış olsanız bile, yaşadıklarını kaydeden mükemmel bir arşivci olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ciltte zamansız yaşlanma ve cilt kanseri formlarında onarılması zor hasarlar oluştuğunda, bu hasarlar çok daha sonra su yüzüne çıkabilirler. Bir sonraki seferde “sadece bir 10 dakika daha” güneşlenmeye karar verdiğinizde bu kararı iki kez düşünün, bağışıklık sisteminiz sizi dinliyor olacak!
 

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr