cilt kütüphanesi

cilt yaşlanması sorunları hakkında

cilt nasıl yaşlanır?

hikayede öne çıkanlar

  • Cilt yaşlandıkça, sıkılık, gerginlik ve ışıltı gibi gençlik özelliklerinin korunmasına yardımcı olan doğal süreçlerde bir yavaşlama yaşar.
  • Cildin doğal savunma mekanizmalarının yanı sıra hücrenin yenilenmesi, devir hızı, aktivitesi ve onarımındaki yavaşlama sonucu ciltte yaşlanma izleri (lekeler, ince çizgiler, kırışıklıklar vb.) ortaya çıkar.

 

Cildimiz doğduğumuz andan itibaren yaşlanmaya başlar ama matlık, lekeler, ince çizgiler, kırışıklar, elastikiyet kaybı ve incelme gösterene kadar biz bunu yaşlanma olarak düşünmeyiz. Yaşlanmanın bu bariz izlerine neyin sebep olduğu bayağı karmaşık bir komplekstir ve genlerinize ve de ekspozomunuza (yaşam tarzı + çevremiz) bağlı olarak değişiklikler gösterir. Bunlar temel olaylardır.

20’li yaşlarda, sağlıksız yaşam şekli, çevresel hasar ve sürekli UV’ye maruz kalmak cildin yapısal bütünlüğünü bozmaya başlar. Serbest radikal hasarından dolayı hücre savunması zayıflamaya başlar ve cilt hasarları ile mücadele etme kabiliyetimiz azalır. Hücre yenilenmesi ve devir hızının yavaşlaması sonucu cildin ışıltısı azalır.

30’lu yaşlarda, kolajen (cildi gergin tutar) ve elastin (cilde elastikiyet sağlar) azalır, sonuç gözle görülür kırışıklıklardır. Hücre yenilenmesi ve devir hızı yavaşlamaya devam ederek düzensiz cilt tonu ve mat görünüme neden olurlar. Bazı hücreler etkisiz hale gelir ya da zombiye dönüşür, bu da cilt yaşlanmasını hızlandıran ve enflamasyona neden olan toksinlerin hasarlarının artmasına yol açar.

40’lar ile birlikte, cilt ince görünümlüdür ve koruyucu bariyer lipitleri olması gerektiği gibi değildir. Nemsizlik problem olabilir. Hormonal aktiviteye bağlı olarak, düzensiz cilt tonundan erişkin akneye kadar sıra dışı aktiviteler gözlemlenebilir. Cilt yaşlanmasının kahverengi lekeler ve bariz cansız görünüm gibi belirgin izleri ortaya çıkabilir.

50’lerimizden sonra, bariyer lipit katmanları azalmaya başlayarak nemin ciltte daha az tutulmasına ve potansiyel nemsizlik ve de hassasiyete sebep olur. Kronik stres ve enflamasyon içten ve dıştan cilt onarımını geciktirir, bu da izlerin kalıcı olmasına ve iyileşme süresinin uzamasına sebep olur. Artık ciltte kırışıklıklar, ince çizgiler ve ton farklılığı çok belirgindir.

Her yaşta sağlıklı görünen cildin sırrı

Her yaşta sağlıkla ışıldayan bir cilde sahip olmak için cilt bakım rutininizi yaşam şeklinize ve bulunduğunuz çevreye göre geliştirmeniz çok önemlidir. Değişiklik yaparken dikkate alınacaklar; iklim, sağlık durumu veya yeni cilt bakım hedeflerinizdir. Cildinizde farklılık yaşadığınızda, nasıl ilerleyeceğiniz konusunda bir Dermalogica cilt bakım terapistine danışın.

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr