cilt kütüphanesi

cilt yaşlanması sorunları hakkında

age, ros ve mmp’ler nedir?

Son yıllarda araştırmacılar, kırışıklıklar ve pigmentasyonlar veya ciltte elastikiyet kaybı gibi cilt yaşlanmasını tetikleyen gerçek biyokimyasal tetikleyicileri anlamaya çalışıyorlar. Bu tetikleyiciler:

    •    Reaktif Oksijen Türleri (ROS), aynı zamanda serbest radikaller olarak bilinirler.
   •    Matriks Metalloproteinazlar (veya MMP’ler).
   •    İleri Glikasyon Son Ürünleri (AGE’ler).

Reaktif Oksijen Türleri (ROS), UV ışınlar ve hava kirliliği tarafından üretilen tehlikeli oksijen mülekülleridir. ROS cilt hücrelerindeki moleküller ile reaksiyona girerek, kollajenin ve elastinin çapraz bağlanmasına (kırışıklıklara neden olur) neden olurken, cildin kendini onarma sürecini de baskılar.

Matriks Metalloproteinazlar (MMP’ler), UV ışınlar veya enflamasyon ile aktive olan enzimlerdir. MMP’ler kollajenin parçalanmasına neden olurken, yeni kollajen üretimini de baskılar.

Glukoz (yani şeker) hücrelerimize enerji verirken aynı zamanda cildin kollajeni gibi proteinler ile de raksiyona girer. Bu reaksiyon İleri Glikasyon Son Ürünleri (AGE’ler)’nin oluşması ile sonuçlanır ve bu da ciltte elastikiyet kaybı, kırışıklıklar, enflamasyon ve hücre büyümesinin baskılanması gibi cilt yaşlanmasını tetikler. Bu tetikleyicileri anladığımızda, cilt bakımı profesyonelleri yaşlanmayı çok daha etkili bir şekilde azaltabilir ve kontrol altına alabilir.
 

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr