cilt kütüphanesi

cilt tonu sorunları hakkında

Kahverengi lekelerin arkasında

Kahverengi lekeler, insanların ne kadar yaşlı olduklarını düşünmemiz ile ilgili önemli bir etkiye sahiptirler. Gerçekte, yapılan bir çalışma düzensiz cilt tonunun bir kişiyi olduğundan 12 yaş daha yaşlı gösterdiğini gösteriyor! İşte büyük soru: bu lekeler nereden geliyor ve ben onlar için ne yapabilirim?

Bu kahverengi lekelerin ardındaki bilimi anlamaya yardımcı olur. Kahverengi lekeler ve ciltteki diğer renk eşitsizlikleri için kullanılan terim hiperpigmentasyondur. Çillerin aksine hiperpigmentasyonun rengi kış mevsiminde solmaz ve ne yazık ki, biz yaşlandıkça çok daha görünebilir hale gelir.

Peki bunun nedeni nedir? Düzensiz melanin üretimi (ciltteki kahverengi veya kırmızımsı pigment). Bazı tetikleyiciler – özellikle korumasız bir şekilde güneşe maruz kalmak- cilt yüzeyinde renk kümeleşmesine yol açan düzensiz pigment üretimine sebep olur. Hormonal faktörler (doğum kontrol hapları ve hamilelik) ve ciltte bir travma veya yara (kızarık bir sivilceyi veya derin bir kesiği düşünün) sonrası oluşan enflamasyon sonrası hiperpigmentasyon (PIH) ise diğer nedenlerdendir. Hormonal hiperpigmentasyon ve PIH her ikisi de güneş ışığına maruz kalındığında artar.

Peki bunun için ne yapabiliriz? Şimdi kahverengi lekelerinize neyin yol açtığını ve onlar için neler yapabileceğinize bakalım.

bir cilt eksperi ile görüşün

Kahverengi lekelerinizin altında yatan nedenlere ulaşmak ve ücretsiz Face Mapping® cilt analizi ve konsültasyonu yaptırmak için bir Dermalogica cilt terapistine danışın. Çünkü tetikleyicilerinizin kişisel nedenlerini bulmak, en etkili bakıma yardımcı olacaktır. Hatta onlar size kahverengi lekelerin daha hızlı atılmasına yardımcı olabilecek profesyonel bakım önerilerinde bile bulunabilirler!

her gün SPF kullanın

Güneş koruyucular UV ışığı önleyerek yeni lekelerin cildin yüzeyine gelmesini önler - ve aynı zamanda lekelerin gördüğünüz renk yoğunluğunun da kontrol edilmesine yardımcı olur. En iyi sonuçlar için güneş koruyucunuzu her gün kullanın - Güneşte korumasız bir şekilde kaldığınız sadece 30 dakika, hiperpigmentasyonla savaşmak için 1 ay boyunca harcadığınız tüm çabayı geri alabilir!

içerikleri tanıyın

Hiperpigmentasyonu azaltmak için çok sayıda içerik yer almaktadır ama C Vitamini bu içerikler arasındaki en güçlü olanlardan biridir. Çünkü bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir ve serbest radikalleri baskılamak oldukça etkilidir. Yeni bir araştırma cildin doğal savunma sistemini güçlendirdiğini ve gelecekte oluşabilecek oksidatif strese karşı kendini korumaya yardımcı olabileceğini – böylece cildi içeriden dışarıya etkili bir şekilde aydınlattığını göstermektedir. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta hem ultra-stabil hem de oldukça biyoaktif bir C Vitamini içeren formül seçiminde bulunmanızdır.

sabırlı olun

Hiperpigmentasyon için hızlı bir çözüm yoktur: herhangi bir sonuç görmeden önce en az 30 günlük bir cilt bakımı (güneş koruma ile birlikte) sürecini geçirmek gerekebilir. Ayrıca, bazı lekeler açılmadan önce çok daha koyulaşabilirler; bunun nedeni lekeli hücrelerin ciltten atılırken yavaş yavaş cilt yüzeyine doğru hareket etmeleridir. Bu durumda bakıma devam edin çünkü sonunda mutlaka daha sıkı ve çok daha parlak bir cilt göreceksiniz!

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr