cilt kütüphanesi

cilt tonu sorunları hakkında

hormonlar ve düzensiz cilt tonu

Melazma hormonlardaki artışa bağlı olarak oluşan hiperpigmentasyondur. Melazma hormon artışına bağlı olarak, hormonlar ile ilgili oluşan hiperpigmentasyondur. Özellikle hamile kadınlarda (aynı zamanda hamilelik maskesi olarak bilinir) ve doğum kontrol hapı kullananlarda olmak üzere, kozmetik ürünler ve medikal ilaçlar kullananlar da dahil birçok kadını etkiler.

Melazma daha çoğunlukla yüzün iç kısımlarında oluşur: çene, dudak üstü, burun ve alında.daha az olmakla birlikte, yanaklar, burun ve çene çizgisi üzerinde de gözlemlenebilir.

Yapılan çalışmalar kadınların %75’inin hamileliği boyunca ve %33’ünün ise doğum kontrol hapları kullanımı ile melazma yaşadığını göstermektedir. Bununla birlikte hamileliğin bitmesi veya doğum kontrol haplarının kullanımına son verilmesiyle hormonal değişimler sona erdiğinde, çoğunlukla hiperpigmentasyon belirtileri de kaybolur.

Özellikle hamileyseniz, hiperpigmentasyon ile ilgili herhangi bir bakıma başlamadan önce, profesyonel cilt bakım terapistiniz ile görüşmeniz oldukça önemlidir.

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr