cilt kütüphanesi

cilt tonu sorunları hakkında

ciltteki lekeler neden oluşur?

Lekeler veya hiperpigmentasyon, aşırı melanin üretiminin bir sonucu olarak oluşur. Melanin pigmenti cildimize ve saçımıza rengini verir, güneş ışınlarından ısıyı emerek hücrelerimizi UV ışınların hasarlarına karşı korumaya yardımcı olur. Güneş ışınlarına yoğun şekilde maruz kalmak, hormonlar ve kızarıklık ile oluşan hasar sonucunda artan melanin üretimi, düzensiz bir cilt tonu ve ciltteki lekelerin oluşmasını tetikler.

1) Güneş ışınlarına maruz kalmak: sürekli olarak UV ışınlara maruz kaldığımızda cildimizde güneş hasarı oluşur. Ciltteki lekeler ise cildi UV ışınlara karşı korumak için çok daha fazla melanin pigmenti üretilmesi sonucu oluşur.

2) Hormonlar: Hamilelik maskesi olarak bilinen Melazma, hamile kadınlarda ve doğum kontrol hapı kullananlarda olmak üzere, çoğu kez kozmetik ürünler ve medikal ilaçlar kullananların da cildinde gözlemlenen koyu renkli lekelerdi.

3) ) Enflamasyon sonrası oluşan lekeler: ciltteki lekeler, akne yaşayanlarda akne bittikten sonra akne lekeleri şeklinde veya ciltte herhangi bir yara oluşumundan sonra meydana gelebilir.

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr