Kadınlar Günü'ne Özel...

2 adet ve üzeri tüm alışverişlerinizde %15 indirim !

alışveriş yap

cilt kütüphanesi

cilt akne sorunları hakkında

erişkin akneye nasıl bakım yapılır?

Cildi nasıl arındıracağınızı ve aynı zamanda yaşlanma belirtilerini nasıl engelleyebileceğinizi öğrenin.


Hikayede öne çıkanlar.

Cildiniz yaşlandıkça daha farklı davranmaya başlar, bu nedenle bakımında farklılaşması gerekir.
Düzenli eksfoliasyon (ancak aşırısı değil!), nemlendirme ve oldukça-aktif cilt bakımı- ile birlikte sağlıklı bir yaşam tarzı- erişkin akneyi gidermek, cildi pürüzsüzleştimek ve cilt tonunu aydınlatmak için yardımcı olabilir.


Hala ergenliğinizde güvendiğiniz akne ürünlerini mi kullanıyorsunuz? Muhtemelen eskisi gibi işe yaramıyorlar. Çünkü erişkinlikte cildiniz farklı davranır, bu nedenle iyi sonuçlar elde etmek için farklı bakımlar uygulamanız gerekir.
Ergenlerin aksine, erişkinler genellikle  hassasiyet, nemsizlik ve pigmentasyon gibi durumlardan şikayetçidirler. Hücre yenilenme hızının yaş ile birlikte yavaşlamasından dolayı erişkin ciltler ergenlere göre daha geç iyileşir – bu da akne-sonrasında oluşan izlerin ve kızarıklığın daha uzun sürebileceği ve zamansız yaşlanma belirtilerinin artabileceği anlamına gelir.

Erişkin akneleri temizlemek için önce kronik stresi azaltmaya odaklanın. Bu akne tetikleyicileri arasındaki en önemli tetikleyicidir çünkü ciltteki aşırı yağ üretimini ve hormonal değişimleri harekete geçirir ve cildin iyileşme özelliğini bozabilir.

İkinci olarak, akneye neden olan faktörleri hedefleyen düzenli bir cilt bakım rejimi oluşturun: aşırı aktif yağ bezleri (aşırı yağ), hücre çoğalması (aşırı ölü cilt hücresi birikimi), akneye neden olan bakterilerin çoğalması, kronik enflamasyon ve enflamasyon sonrası hiperpigmentasyon. (Sonuncusu, inatçı akne izlerine neden olan faktördür.)

Çoklu işleve sahip ürünler ve bu içeriklere önem verin. Ölü cilt hücrelerini arındırmaya yardımcı olan Salisilik Asit; aşırı sebumu (yağ) azaltmaya yardımcı olan Bentonit veya Kaolin Kili; sebumu ve sivilcelere neden olan bakterileri azaltmaya yardımcı olan Timol ve Terpineol; enflamasyon sonrasında oluşan hiperpigmentasyonun aydınlanmasına yardımcı olan Niyasinamid ve Hekzilresorsinol; Çay Ağacı Yağı ve Meyan Kökü gibi.

İyi cilt bakım alışkanlıkları edinin.
Ergen ve erişkin akne farklı olsalar da, her ikisi de cildi temizlemeye yardımcı olan aşağıdaki alışkanlıklar ile azaltılabilir:

Enflamasyon-sonrası hiperpigmentasyon lekeleriniz (PIH) veya bir yara iziniz mi var?

Enflamasyon Sonrası Hiperpigmentasyonu bir yara izi ile karıştırmak kolaydır, ancak bu ikisi çok farklıdırlar. Enflamasyon Sonrası Hiperpigmentasyon cilt tonuyla ilişkili ve yara izini  cilt-dokusu ile ilişkili olarak düşünebilirsiniz. ESH pembe ile koyu siyah arasında değişen bir iz bırakır. Yara izinde ise, ciltte doku kaybından veya aşırı doku büyümesinden kaynaklanan yükseltilmiş veya çukurlaşmış alanlar oluşur. Çoğu ESH, eksfoliantlar veya Hekzilresorsinol ve Niyasinamid gibi içeriklerle zamanla azaltılabilir. Yara izleri ise sadece cilt bakımı ile tamamen azaltılamaz veya giderilemez.

1. Sivilceye sebep olan bakterileri azaltmaya yardımcı olmak için, makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin, yastık kılıfınızı sık değiştirin ve telefonunuzu her gün dezenfekte edin.

2. Lanolin, İzopropil Miristat (pudralarda sıkça kullanılan), Mineral yağ (cilt hücrelerinin düzgün bir şekilde dökülmesini önleyebilir) ve suni koku (tahriş edici).

3. Yüzünüzü sıcak suyla yıkamamaya, aşırı eksfoliasyon yapmamaya veya cilde çok sert davranmamaya dikkat edin. Bu tarz alışkanlıklar, kırışıklıklara neden olan cilt kuruluğuna ve enflamasyonun tetiklenmesine neden olabilir.

4. İnce çizgileri daha da belirgin hale getiren ve ciltteki aşırı yağ üretimini de tetikleyen nemsizliği azaltmak için cildinizi nemli tutun.

5. Makyajla spor yapmak ve daha sonra cildi iyice temizlememek gibi gözenek tıkayan ve tıkanıklığa neden olan alışkanlıklardan kaçının.

6. Mümkün olduğunca sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olun. Bu, daha fazla uyku, dengeli bir beslenme şekli, daha fazla su içmek, kafein tüketimini sınırlamak ve sigara içmemek anlamına gelir. Bunları yapın ve çok kısa zamanda cildinizin temizlendiğine  şahit olun!

7. Active Clearing Dermalogica’nın sivilceler ve zamansız cilt yaşlanmasıyla ilgili belirtilere cevabıdır. Bu sistemdeki hangi ürünlerin cildiniz için ideal olduğunu bulmak, Face Mapping® cilt analizi ve kişiselleştirilmiş ürün önerisi için bir Dermalogica profesyonel cilt uzmanınıza  danışın

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr