cilt kütüphanesi

cilt akne sorunları hakkında

erişkin akne nedir? (sivilce nedir?)

Hala ergenliğinizde kullandığınız sivilce kremlerini kullanmaya devam mı ediyorsunuz? Bu ürünler eskiden olduğu kadar işe yaramayabilir. Çünkü ergenlikte yaşadığımız sivilce ile erişkinlikte yaşanan akne (sivilce) arasında çok büyük farklar vardır.

Ergenlikte yaşadığımız akne biraz genetik, biraz da hormonal nedenlere bağlı olsa da genellikle ergenliğin en önemli problemlerinden biri olan ciltteki aşırı yağ üretiminden kaynaklanır. Ergenlikte sivilce (akne vulgaris) çoğunlukla yüzde, boyun ve dekolte bölgesinde çıkar. Ancak ergenlerin ciltleri çok daha hızlı yenilendiği için sivilcelerinden daha çabuk kurtulurlar.

Tam tersine erişkin akne çok daha derindedir, daha fazla acır ve daha dönemsel olarak yaşanır. Genellikle stres veya hormonal değişimlerden kaynaklanır ve ağız, çene ve çene çizgisi üzerinde gözlemlenir. Yaşlanmayla birlikte hücre yenilenme hızımız da yavaşladığından, erişkin yaşta akne (sivilce) yaşayan kişilerin ciltlerinin iyileşme hızı ergenlere göre daha yavaştır. Erişkinler akneden dolayı oluşan kızarıklığı uzunca bir süre yaşarlar. Bunlara ek olarak ciltte kızarıklık, nemsizlik ve sivilce lekeleri gibi problemler de yaşandığında durum daha karmaşık bir hal alır..

Erişkin aknede bakım
Erişkinlikte daha temiz bir cilde sahip olmak için, akneye sebep olan fazla çalışan yağ bezleri, aşırı hücre çoğalması, bakteri üremesi ve ciltte kızarıklık gibi tetikleyici faktörleri engellemek gerekir.

Akne ve sivilceleri önlemede en önemli içeriklerden biri olan Salisilik Asit cilt yüzeyindeki ölü deri hücrelerini arındırmaya yardımcı olur, Çay Ağacı ve Meyankökü gibi bitkiseller ise cildi rahatlatır. Hem akneleri azaltmak, hem de ciltteki kızarıklığa bakım yapmak için benzer içeriklere sahip çok işlevli ürünler kullanın.

Cilt temizliği konusunu bir alışkanlık haline getirin
Ergen ve erişkin akne (sivilce) problemleri birbirlerinden farklı olsalar da, her ikisi için de aşağıda verilen ve cildinizi arındırmaya yardımcı olacak alışkanlıklardan fayda görebilirsiniz:

  • Bakterilerin üremesini engellemek için; makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin, yastık kılıfınızı haftalık olarak değiştirin ve cep telefonunuzu günlük olarak dezenfekte edin.
  • Lanolin, İzopropil Miristat (genellikle pudralarda bulunur), Mineral Yağ (ciltteki hücrelerin düzenli olarak atılmasını önlediği için) ve parfüm (iritasyona neden olabilir) gibi içeriklerden kaçının.
  • Cilt temizliği sırasında sıcak su ve aşırı peeling yapan ürünlerin kullanımında dikkatli olun. Her ikisi de cildin kurumasına ve kırışıklıkların artmasına neden olabilir.
  • Yüzünüzde makyajınız varken spor yapmak gibi gözenekleri tıkanmasına ve birikimleri arttırmaya neden olan alışkanlıklarınızdan vazgeçin.
  • Haftalık olarak hem aknenizi (sivilce) arındıracak hem de gözeneklerinizi temizleyecek bir kil maskesi kullanın.

Sonuç olarak, erişkin akne genellikle stres kaynaklı yaşandığından stres seviyenizi azaltmaya çalışmalısınız. Daha çok uyuyun, dengeli beslenin, daha fazla su için, kafein tüketimini azaltın, spor yapın ve sigaradan uzak durun! Bunları yapın ve zaman kaybetmeden temiz bir cilde kavuşun!

Dermalogica Active Clearing® erişkin akne (sivilce) için geliştirilmiş bir seridir. Bu 24 saat etkili sistem içerisinden hangi ürünlerin sizin cildiniz için uygun olduğunu öğrenmek için, profesyonel bir Dermalogica cilt uzmanına giderek ücretsiz Face Mapping® cilt analizi yaptırın ve cildinize en uygun ürünler ile ilgili önerileri alın.

cilt uzmanına sor

site haritası
copyright © 2015 dermalogica.
all rights reserved

web design & technology
PROJX
www.projx.com.tr